HAKKIMIZDA

ISO 15189

Anasayfa / ISO 15189

Prof. Dr. Semra Kahraman başkanlığında kurulan Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek (IVF) Laboratuvarı, Uluslararası ISO 15189 standartları gereği akredite edilen Türkiye’nin ilk ve tek Tüp Bebek Laboratuvarı oldu.

Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından IVF Laboratuvarımızda yapılan başarılı bir denetim sürecinin ardından, dünyada az sayıda Tüp Bebek Merkezinin sahip olduğu ISO 15189 akreditasyon belgesiyle onurlandırıldık.

Akreditasyon süreci, bağımsız akreditasyon kuruluşunu temsil eden alanlarında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen bir değerlendirmedir. Tüp Bebek Laboratuvarını oluşturan Embriyoloji ve Androloji birimlerinde yapılan tüm uygulamaların, kullanılan yöntemlerin ve verilen hizmetin önceden belirlenmiş standartlara, uluslararası kabul gören prosedür ve talimatlara uygun olduğunu kanıtlayan bir belgedir.

ISO 15189 özellikle tıbbi laboratuvarlar için geliştirilmiş ve ülkemizde Türk Akreditasyon Kurumunun (TÜRKAK) denetiminde olan bir kalite tescil belgesidir. Avrupa Akreditasyon Birliği ile karşılıklı tanınma anlaşması imzalamış olan TÜRKAK, Avrupa Akreditasyon Birliğinin (EA), Uluslararası Akreditasyon Forumunun (IAF) ve Uluslararası Laboratuvar Akreditasyonu Birliğinin (ILAC) tam üyesi konumundadır. Bu sebeple, yayınlanan ISO 15189 belgemiz uluslararası kabul görmekte ve Tüp Bebek Laboratuvarımızın sonuçlarının ve uygulamalarının uluslararası platformda geçerliliğini ifade etmektedir. Bu uygulamalar arasında semen analizi, sperm dondurma işlemleri, mikroenjeksiyon (ICSI, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu ve IMSI, yüksek mikroskobik büyütmeyle seçilmiş sperm mikroenjeksiyonu), erken ve ileri dönem embriyo değerlendirmesi, PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) için biyopsi ve vitrifikasyon işlemleri de yer almaktadır.

ISO 15189 denetimi, laboratuvarın kalite yönetim sisteminin geçerliliğini ve uygunluğunun yanında, laboratuvar personelinin yetkinliğini de sorguladığı için, hastaya verilen hizmetin güvenilirliğinin en yüksek seviyede olmasını garanti altına alır. Ayrıca, ISO 15189 akreditasyonu Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek laboratuvarlarına zorunlu kıldığı bir standart olmayıp, bütünüyle merkezin isteğine bağlı yapılan bir başvuru ve çalışma sürecidir. Ülkemizin en fazla tüp bebek tedavisi yapan merkezi olarak, hastalarımızın tedavisinde kullandığımız yöntem ve uygulamaların en yüksek kalite standartlarını karşıladığını kanıtlamak için ISO 15189 ilkelerini benimsedik ve akreditasyon sürecimizi başarıyla tamamladık.

Detaylar için lütfen tıklayınız.

SAYFA BAŞINA DÖN