HAKKIMIZDA

Yumurta Toplama İşlemi (Opu-Oocyte Pick Up) Nedir? Nasıl Yapılır?

Anasayfa / Yumurta Toplama İşlemi (Opu-Oocyte Pick Up) Nedir? Nasıl Yapılır?
Embriyoloji laboratuvarında yumurta toplama işlemi, mikroenjeksiyon ve tüp bebek yöntemleri, döllenme (fertilizasyon), embriyo gelişimi, AHA işlemi ve defragmantasyon ve embriyo transferi işlemleri yapılmaktadır.

Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurtalıklardaki olgun olmayan yumurtalar, hormonlar ile uyarılarak istenilen büyüklüğe geldiğinde, kalçadan uygulanan yumurta çatlatma iğnesi (yumurtaların olgunlaşmasının tamamlaması için OPU işleminden önce mutlaka yapılması gereken bir iğne) yapıldıktan 35-36 saat sonra doktor tarafından ultrasonografi probuna ilave edilmiş bir OPU iğnesi eşliğinde yumurtalar steril bir tüp içerisine aspire (çekilerek) edilir ve embriyoloji laboratuarına gönderilir. Embriyoloji laboratuarında bir embriyolog tarafından, steril tüp içerisinde gelen yumurtalar, mikroskop altında, folikül (yumurta kesesi) sıvısı içinden steril tek kullanımlık cam pipet yardımıyla alınır. Gelişimini devam ettirebileceği başka bir kültür sıvısı içerisine konulur. İşlem yumurta sayısına bağlı olarak yaklaşık 15-20 dakika sürer.


Yumurta çatlatma iğnesinin, mutlaka doğru zamanda ve doğru şekilde yapılması çok önemlidir. Çatlatma iğnesinin yanlış yapılması durumunda, yumurtalar gelişimlerini tamamlayamazlar. Sonuç olarak, mikroenjeksiyon ya da IVF(tüp bebek) için yeterli olgunlukta ve sayıda yumurta elde edilemez. OPU, hastanın isteğine bağlı olarak genel veya lokal anestezi altında yapılmaktadır. Bu durumun önceden kararlaştırılması gereklidir. OPU, kolay ve genellikle ciddi ağrıya yol açmayan bir işlemdir. İşlem anestezi altında yapılacak ise işlem gününden önceki akşam saat 24:00'den itibaren hiçbir şey yiyip içmemeniz ve sabah size bildirilen saatte, aç olarak merkezimize gelmeniz istenecektir. İstenilen saatte merkezimizde bulunmanız, yumurtaların zamanında toplanma için dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Yumurtalar vaktinde toplanmadığı durumda, ovulasyon (yumurtlama) gerçekleşir. Yumurtalarınız, yumurtalıklardan ayrılarak döllenme kanallarına gider. Bu kanallardan yumurtaları almak mümkün değildir. Bu nedenle yumurtalar mutlaka OPU saatinde toplanmalıdır.

Yumurta Toplama İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Yumurta toplama işleminden sonra oluşabilecek olası kasık ağrısı için, günde 2-3 tablet parasetamol(ağrı kesici) almanızda sakınca yoktur. İşlem bittikten sonra bir süre sulu gıdalarla beslenmeniz sağlanıp yaklaşık iki saat sonra hastanemizden ayrılmanıza izin verilecektir. Bu süre içinde, hemşireler tarafından hastanın kontrolleri yapılır sonrasında yapılması gerekenler sözlü ve yazılı olarak bildirilir.

Yumurta toplama işleminden sonra cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. İşlemden 24 saat sonra banyo yapılmasında bir sakınca yoktur. Evde İstirahat edilmeli, 24 saat içinde araba kullanılmamalıdır.

OPU'dan Sonra Aşağıdaki Belirtilerden Herhangi Birinin Olması Durumunda Doktorunuza Başvurunuz!

  • 38'den yüksek ateş.
  • Aşırı vajinal kanama (bir miktar kanama olması normaldir).
  • Çok şiddetli ve devam eden ağrı (bir miktar ağrı olması normaldir).
  • Ani kilo artışı.
  • İşlemden 8-10 saat sonrasında, artan ağrı ile birlikte, idrar miktarında azalma, idrarın koyulaşması veya idrar yapamama.
  • Bulantı, kusma, ishal, nefes almada zorluk, karında gerginlik.


Yumurta toplanması genellikle vajina içinden ultrasonografi ile yönlendirilen bir iğne aracılığı ile yönlendirilir.Embriyo transferinde, embriyolar özel bir karakter yardımı ile ultrasonografi eşliğinde 
rahim içine yerleştirilir.

Ultrasonografi ile görüntülenen foliküller
SAYFA BAŞINA DÖN