HAKKIMIZDA

O kadar değerli hocalarla, insanlarla tanıştık ki çok mutlu oluyoruz. İnsan kendisini güvende hissed

Anasayfa / Hakkımızda / Sizden Gelenler
O kadar değerli hocalarla, insanlarla tanıştık ki çok mutlu oluyoruz. İnsan kendisini güvende hissediyor. Bazen hayatta öyle bir çıkmaz giriyorsunuz ki, ne kadar paranız olursa olsun bilgi ve teknoloji olmadığında her şey tıkanıyor. Tam da bu noktada tüm değerli hocalarımıza, hastanelerimize ve bu teknolojiye sahip olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz.

Merhaba, 

Evliliğimizin ilk zamanlarında açıkçası çocuk yapmayı düşünmüyorduk. 2-3 sene kadar sonra artık çocuk istediğimize karar verdik. Ama gelin görün ki bir senenin sonunda ilerleme kaydedemedik. Önceleri özel bi hastanede 2 sene kadar tedavi gördük ama yine aynı yerimizde sayıyorduk. İşyerimden bir arkadaşımın tavsiyesi ile Semra Kahraman ile tanıştık. İlk yapılan ön görüşmeden sonra bizi genetik taramaya almaya karar verdiler. Kız kardeşlerimizden iki tanesi engelliydi. Bundan şüphelenip taşıyıcı olup olmadığımızı öğrenmek istediler. Uzaktan da olsa akrabaydık çünkü. Bebekten önce genetik konusunu halletmemiz gerektiği için Semra hoca bizi Memorial Şişli Genetik Uzmanı Cumhur Gökhan Ekmekçi ile görüştürdü. Kız kardeşlerimizden birisi doğduktan 1,5 sene sonra hastalığından dolayı vefat etmişti. Diğer kardeşimiz hayattaydı ama biz hastalığının adını bilmiyorduk. Cumhur hocamız da bizi önce hastalığın adını bulmamız için yine çok değerli hocalarımızdan biri olan Nöroloji Uzmanı Prof.Dr. Zehra Piraye Oflazer’e yönlendirdi. Piraye ve Cumhur hoca bazı testler yaptıktan sonra hastalıkla ilgili bir tahminde bulundular. O dönem bu testler Türkiye’de yapılmadığı için Hollanda/Nijmegen’da bir laboratuvarla görüştük ve onlarla çalıştık. Oradaki doktorlarla tüm görüşmeleri Cumhur hoca yaptı. En sonunda hastalığımızın adı bulundu ve onaylandı. Aslında tam da burası kilit noktamız. Çünkü bu hastalığın adını teşhis edemeseydik hiçbir ilerleme gösteremeyecek, tüp bebek tedavisine başlayamayacaktık. (Prof.Dr.Zehra Piraye Oflazer için söyleyecek kelime bulamıyorum. Tanımlayamıyorum onu. O kadar değerli ki herşey yetersiz geliyor.) Konjenital Müsküler Distrofinin alt dalı olan LAMA2 Merosin Deficient olarak saptandı. Hastalığın tanısı konulduktan sonra her ikimizde test yapıldı ve ikimiz de taşıyıcı çıktık. Çocuğumuzun olmayışı belki de hayırlısıymış. Belki de engelli doğacakmış. Bu adımdan sonra artık Nöroloji bölümüyle işimiz bitmiş, Semra hoca ve ekibiyle beraber olacaktık. Genetik taramalı tüp bebek tedavisine başladık. 3.denememizde şu anda 3 yaşında ve çok sağlıklı olan kızımıza sahip olduk.  Tüm bu anlattıklarım 8 sene de gelişti. 8 yıl boyunca uğraş verdik. Şükürler olsun ki bugün kızımıza sahibiz. 
Bu çıkılan yolculukta insan çok yalnız kalıyor. Tabi ki ailen, arkadaşların oluyor ama aslında kastettiğimiz o değil. Çok teknik konular ve bu alanda eğitim almamış birisinin anlaması bile zor oluyor. Bugün çalıştığımız tüm ekibe dua ediyoruz. İyi ki onlarla çalışmış, iyi ki onları tanımışız. Başta Semra, Piraye ve Cumhur hoca olmak üzere emeği geçen tüm ekibe, hemşirelerimize, asistanlara, Bio.Hakan beye, hepsine ne kadar teşekkür etsek azdır. (Muhasebe uzmanı Menekşe Kepçeliye’de çok teşekkür ederiz. Biraz daha indirim alalım diye çok uğraştı bizim için. İkinci çocuk için ilk önce onun kapısını çalacağız. 

Bizimle o kadar ilgilendiler ki, yalnız hissetmemize hiçbir zaman müsaade etmediler. Hasta ilişkileri Zehra hanım ne zaman üzülsek sıkılsak hep yanımızda oldu. 

O kadar değerli hocalarla, insanlarla tanıştık ki çok mutlu oluyoruz. İnsan kendisini güvende hissediyor. Bazen hayatta öyle bir çıkmaz giriyorsunuz ki, ne kadar paranız olursa olsun bilgi ve teknoloji olmadığında her şey tıkanıyor. Tam da bu noktada tüm değerli hocalarımıza, hastanelerimize ve bu teknolojiye sahip olduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz.

İyi ki varsınız.

 

Kübra & Harun Çoban

Kızımızın Adı : Asya Mira

SAYFA BAŞINA DÖN