AYIN KONUSU

Ayın Konusu

Anasayfa / Ayın Konusu
“Preimplantasyon Öncesi Genetik ve Kromozomal Bozuklukların Blastomer ve Trofektoderm Biyopsi ile Tespiti” konulu, uygulamalı eğitim programı, PGDIS (Preimplantation Genetic Diagnosis International Society)’nin katkılarıyla Memorial Hastanesi konferans salonunda düzenledi.

Uluslararası Gebelik Öncesi Embriyolarda Genetik Tanı Eğitimleri Memorial’da Düzenlendi

Mayıs 2008
Dr. Steven McArtur, Prof. Dr. Semra Kahraman, Prof. Dr. Anver Kuliev

“Preimplantasyon Öncesi Genetik ve Kromozomal Bozuklukların Blastomer ve Trofektoderm Biyopsi ile Tespiti” konulu, uygulamalı eğitim programı, PGDIS (Preimplantation Genetic Diagnosis International Society)’nin katkılarıyla Memorial Hastanesi konferans salonunda düzenledi.

3 gün süren uluslararası workshop sırasında Türkiye’nin dört bir yanından, ayrıca Hindistan, Arjantin, Polonya, İspanya ve Rusya’dan gelen 20’yi aşkın hekim ve embriyolog Memorial Hastanesinde buluştular.

Bir benzeri geçtiğimiz aylarda Amerika’da düzenlenen uygulamalı eğitim, yurtdışından ve yurtiçinden bu alanda uzmanlaşmış birçok bilim insanının ve Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman ve AR-GE Laboratuarı Sorumlusu Mol. Bio. ZAFER N. Candan’ın katkılarıyla düzenlendi.

 

ABD Reproductive Genetics Center’dan Prof. Dr. Anver Kuliev ve Preimplantasyon Genetik Tanının dünyadaki ilk uygulayıcısı Prof. Dr. Yury Verlinsky, Avustralya’dan Dr. Steven McArtur, Dr. Don Leigh ve Maria Terasa eğitim vermek için Memorial Hastanesine geldiler.

Yurt dışından gelen dünyaca ünlü bu hekimlerin yanı sıra Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman, Op. Dr. Güvenç Karlıkaya ve Gata Genetik Merkezi’nden Doç. Dr. Muhterem Bahçe de eğitim veren hekimler arasındaydı.

Memorial Hastanesi Embriyoloji Laboratuarı’ndan Bio. Sevil Ünal, Bio.Hakan Yekle ve Bio. Günseli Cengiz, Genetik Laboratuarı’ndan Mol. Bio. Çağrı Beyazyürek, Bio Çiğdem Çınar ve Mol. Bio. Bahar İsmailoğlu ve Ar-Ge Laboratuarı’ndan Mol. Bio. Zafer N. Candan tarafından da katılımcılara, bu alandaki son yenilikler ve çalışmalar hakkında teorik ve pratik eğitimler verildi.

 
2. GÜNCEL ÜREME ENDOKRİNOLOJİSİ, YARDIMCI ÜREME TEKNİKLERİ KONGRESİ ve 1. ÜREME TIBBI DERNEĞİ KONGRESİ (17 - 20 Nisan 2008)

 

Türkiye ve Dünyada bazı ilkleri gerçekleştiren bilim adamları Çeşme "2. GÜNCEL ÜREME ENDOKRİNOLOJİSİ, YARDIMCI ÜREME TEKNİKLERİ KONGRESİ ve 1. ÜREME TIBBI DERNEĞİ KONGRESİ"'de bir araya geldiler.

Dünyada embriyoloji biliminin önderlerinden Prof. John Biggers, Türkiye'de 1989 yılında ilk kez tüp bebek uygulamasını gerçekleştiren Prof. Dr. Refik Çapanoğlu ve Prof. Dr. Erol Tavmergen ve Türkiye'de ilk kez 1993 yılında mikroenjeksiyon yöntemini uygulayan Prof. Dr. Semra Kahraman görülüyor.


 

SAYFA BAŞINA DÖN