AYIN KONUSU

Ayın Konusu

Anasayfa / Ayın Konusu
Çiftler için çocuk sahibi olmanın en önemli nedeni anne baba olma duygusunu tatma ve çocuğun “aile olma” duygusunu pekiştirdiği inancı…

Türkmen Ailesinin Mutluluğu / Mart - Nisan 2008

Nisan 2008

9 yıldır evli olan Türkmenistanlı Babayeva çifti, çocuk sahibi olamadıkları için kendi ülkelerinde hekime başvurdular. Dış gebelikle sonuçlanan iki başarısız hamilelikten sonra Tüp Bebek tedavisi olabilecekleri bir merkez arayışına girdiler. Danıştıkları pek çok kişi ve Türkiye’deki yakınlarının söylediği ortak adres ise; Memorial Tüp Bebek Merkezi ve Prof. Dr. Semra Kahraman’dı.

9 YILLIK YALNIZLIK

29 yaşındaki Çemen Babayeva ve 40 yaşındaki eşi Devlet Babayeva 9 yıldır evlilerdi. Mutlu süren evliliklerindeki tek eksik, ailenin baş tacı olacak bir bebekti. Çemen Hanım, 2 kez gebe kalmıştı. Ancak ikisinde de sonuç hüsran olmuştu.

 

 

“AİLELERİNİN YANINDAKİ MİNİK BEBEKLERİ GÖRÜNCE ÇOK ÖZENİYORDUK”

Anaokulu öğretmeni olan Çemen Babayeva; “Benim işim minik çocuklarla. Onlara geleneksel danslarımızı, şarkı söylemeyi, enstrüman çalmayı öğretiyorum. Çalıştığım anaokulunda, 4-6 yaş çocuklarla birlikteydim sürekli. Onlarla vakit geçirmeyi çok seviyordum ama benim bir çocuğum olmuyordu. Bu yüzden her gün daha fazla üzülüyordum. ” diyor.

“HER TOPLUMDA EN ÇOK ÖZLEMİ DUYULAN ŞEY ÇOCUK SEVGİSİ”

Türkmenistan’da bir televizyon kanalında kameraman olarak görev yapan Devlet Babayeva şunları söylüyor; “İşim gereği çok geziyorum. Bir çok ülkeye gittim. Her kültürde, her toplumda en değer verilen şey ‘çocuk’. Çocuk sevgisinin yerini hiç bir şey tutmuyor. Bizim de en büyük özlemimiz çocuktu. Bizi bu özlemimize kavuşturan kişi de Dr. Kahraman oldu.”

 

 

DENEYİMLİ BİR MERKEZDE TEDAVİ GÖRMEK İSTEDİĞİMİZ İÇİN MEMORIAL’A GELDİK

Çemen Babayeva: “Türkmenistan’da da Tüp Bebek Merkezi var. Ancak biz iyi ve güvenilir bir merkezde tedavi görmek istedik. Bunun için tecrübe şart… Konuştuğumuz kişilerden, özelliklede eşimin Türkiye’de kameraman olarak çalışan arkadaşlarından, hep Semra Hoca’mızın adını duyduk. Bu yüzden Türkiye’ye gelmeye karar verdik.”

2006 yılında Türkiye’de 1 ay kalarak tedavi gören Çemen Babayeva sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nin bekleme salonunda muayene için beklerken, kucaklarında minik bebekleri ile gözlerinin içi parlayan çiftler geliyordu. Hepsi, burada kendileri için emek veren hemşirelerle, hasta danışmanlarıyla ve de doktorlarıyla bu mutluluklarını paylaşmak istiyorlardı. Mutlulukları yüzlerinden belli olan o aileleri görünce, onlara imrenerek bakıyor ve eşime ‘Biz de bir gün kucağımızda bebeğimizle, buraya ziyarete gelebilecek miyiz acaba?’ diyordum. Şimdi, yavrum Oraz Muhammed ile ta Türkmenistan’dan kalkıp buraya geldik. Prof. Kahraman, Dr. Güvenç Bey ve ekibiyle mutluluğumuzu paylaşmak için…”

Prof. Dr. Semra Kahraman: Çiftler için çocuk sahibi olmanın en önemli nedeni anne baba olma duygusunu tatma ve çocuğun “aile olma” duygusunu pekiştirdiği inancı…

‘Bu inanç’ çiftleri evlerinden kilometrelerce uzak, hatta kendi ülkelerinin dışında yabancı bir ülkeye bile götürebiliyor. Memorial Tüp Bebek Merkezi olarak, infertilite hastalarına çok geniş ve gelişmiş tedavi teknikleri uygulayabiliyoruz. Tecrübeli bir kadroya sahip olmamız ve başarı oranlarının yüksek olması nedeniyle merkezimiz, yurtiçi ve yurtdışında tercih edilen bir merkez konumuna geldi. Yaklaşık 20 farklı ülkeden hastalar tüp bebek tedavisi için Mermorial Hastanesi’ne geliyorlar. Türki Cumhuriyetlerde de tüp bebek merkezleri olmasına rağmen bizi tercih ederek gelen çok sayıda hasta var. Yurtdışından gelen hastalar, merkezimizi araştırarak ve referans alarak geliyorlar. Bize gelip başarılı sonuç alan yabancı hastalar, ülkelerinde merkezimizin tanınmasında önemli bir rol oynuyor. Başarılı sonuç elde ettiklerinde, aynı problemi yaşayan diğer kişilere bizi tavsiye ediyorlar.

Babayeva çifti de 2006 yılında merkezimizde tedavi gördü. 1 aylık bir tedavinin ardından sonuç başarılı oldu. Şimdi minik oğulları Oraz Muhammed ile birlikte bizi görmeye geldiler. Bizim için en büyük; mutluluk çiftlerin kucağında sağlıklı bebekleriyle bizi ziyarete gelmeleri…

SAYFA BAŞINA DÖN