AYIN KONUSU

Ayın Konusu

Anasayfa / Ayın Konusu
İTALYAN DEVLET TELEVİZYONU RAI 3, TÜP BEBEK MERKEZİMİZDEYDİ… İtalya’da Vatikan’ın koyduğu bazı kısıtlamalar nedeniyle tüp bebek tedavisinde başarılı olamayan veya embriyoda genetik tanı yaptıramayan hastaların ilk tercihi Türkiye…

İTALYAN DEVLET TELEVİZYONU RAI 3, TÜP BEBEK MERKEZİMİZDEYDİ…

Ekim 2007

İtalyanların birinci tercih olarak neden Türkiye’yi seçtiğini merak eden Rai 3 TV, sorularını Memorial Hastanesi Tüp Bebek, Genetik ve Androloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman, Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Güvenç Karlıkaya ve İtalyan çift A. P. - D. A.’ya sordu.

 

***İtalyan muhabir Laura Marano gözüye Tüp Bebek Merkezimize bir bakış;***

 

A. P. - D. A. çiftinin talasemi hastası olan çocuklarının tedavisi için tek çözüm, doku uyumlu bir kardeşti… Fakat İtalyan yasaları tüp bebek tedavisiyle embriyolarda genetik hastalık ve doku uyumu seçimine engel olduğu için kurtuluşu Memorial Hastanesi Tüp Bebek ve Genetik Merkezi’nde buldular.

A. P. - D. A. çiftiNeden Memorial Tüp Bebek Merkezi’ni tercih ettiniz?

Doktorlar, talasemi hastası çocuğumuzun kurtulması için doku uyumlu bir kardeşin şart olduğunu söylediler. Ancak İtalya’daki yasalar buna izin vermiyor. Biz de bir umut yolculuğuna çıktık ve Türkiye’ye geldik. Prof. Dr. Kahraman ve ekibi, İtalya’da çok tanınıyorlar. Hem çevremizden hem de basından duyduğumuz kadarıyla, tüp bebek ve genetik tanı işlemlerinde çok ileri seviyedeler. Biz de talasemi taşımayan ve doku grubu hasta kızımıza uyan bebeğimizi dört gözle bekliyoruz.

Prof. Dr. Semra Kahraman ve muhabir Laura Marano çekimdeykenYurtdışından gelen hastaların Memorial Tüp Bebek Merkezi’ni seçmelerinin nedeni nedir?

Memorial Tüp Bebek Merkezi, Androloji ve Genetik ünitelerine sahip olması nedeniyle infertilite hastalarına çok geniş ve gelişmiş tedavi teknikleri uygulayabilmektedir. Tecrübeli bir kadroya sahip olması ve başarı oranlarının yüksek olması nedeniyle merkezimiz, yurtiçi ve yurtdışında tercih edilen bir merkez konumuna gelmiştir. Yurtdışından gelen hastalar, merkezimizi araştırarak ve referans alarak geliyorlar. Yurtdışından yabancı hasta gelmesi, merkezimizin başarısını uluslararası düzeyde duyurmuş olmasından ileri gelmektedir. Gerek yurtdışı tıbbi dergilerde çıkan bilimsel çalışmalar ve gerekse uluslararası kongrelerde sunduğumuz başarılı sonuçlar nedeni ile öncelikle doktorlardan referans alarak geliyorlar. Ayrıca gelip başarılı sonuç alan yabancı hastalar da ülkelerinde merkezimizin tanınmasında önemli bir rol oynuyor. Başarılı sonuç elde ettiklerinde, aynı problemi yaşayan diğer kişilere bizi tavsiye ediyorlar.

Örneğin İtalyan hastalarda elde ettiğimiz başarılı sonuçlar, İtalyan basınına yansıyarak tüm İtalya’da Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nin tanınmasını sağlamıştır. Aynı şekilde Almanya’da çok kereler tüp bebek uygulayıp başarısız olan Türk hastalarımız da bizde başarılı sonuç elde ettiklerinde, bunu Alman arkadaşları ile paylaşıyorlar. Alman hastalar arasında bize gelip başarılı olanlar bunu diğer Alman çiftlere taşıyarak birçok hastanın gelmesine aracı oldular.

Rahim içi doku kültürü (Endometrial ko-kültür) ve embriyolarda kromozom testi (Preimplantasyon genetik tanı) yaparak riskli çiftlerde gebelik şansını arttırıyoruz. Böylece dünyanın birçok ülkesinden, daha önce başarısız olmuş tüp bebek vakaları geliyor.

Ayrıca genetik geçişli ve yaşamı tehdit eden bir hastalığa sahip çocuğu olan aileler; sağlıklı bir çocuk dünyaya getirebilmek veya hastalıklı çocuğunu kurtarabilecek aynı doku tipine (HLA) sahip bir bebek dünyaya getirebilmek amacıyla özellikle merkezimizi seçmektedir. Dünyada bahsettiğimiz bu alanda hizmet verebilen 5 – 6 merkez bulunmaktadır. Merkezimiz bunlar içerisinde en fazla hasta sayısına ve tecrübeye sahip iki merkezden biridir.

 

Sadece İtalya’dan mı hastanız var?

Hayır. Daha az sayıda olmakla beraber diğer Avrupa Ülkelerinden; örneğin Almanya, İngiltere, Avusturya, Hollanda’dan, Balkan ülkelerinden, Türki cumhuriyetlerden, Arap ülkelerinden, Pakistan ve Hindistan’dan Merkezimize hastalar gelmektedir.

 

İtalyan hastalar neden Türkiye’yi tercih ediyor?

İtalyan hastaların Türkiye’yi tercih etmelerindeki birinci neden, İtalya’da papalık kurumunun tüp bebek ve embriyolara uygulanacak işlemlere çok ciddi kısıtlamalar getirmesidir. Şöyle ki; Tüp bebek tedavisine karar verilen herhangi bir çiftin sadece üç yumurtasının döllendirilmesine izin veriyorlar. Bu durum, daha tedavinin başlangıcında, çiftin başarı şansını azaltıyor.

Bir başka kısıtlama ise; embriyolara genetik araştırma yapılması… Eğer çift örneğin Akdeniz anemisi gibi ciddi bir hastalık taşıyorsa veya talasemi hastası bir çocukları varsa bunun tek çözümü, hastalık olmayan bir embriyo seçilmesi ve doku uyumlu bir kardeştir. Ancak bu işlemler orada yasaklanmış durumda. Bunun dışında kromozom bozuklukları, tekrarlayan düşük sorunu olan çiftlerde veya ileri anne yaşı gibi tüp bebek tedavisi başarısının az olduğu durumlarda, embriyolarda genetik araştırma da yapamıyorlar. Bizim merkezimizi tercih etmelerinin sebebi ise iyi bir tüp bebek merkezi ve dünyada sayılı birkaç genetik tanı merkezinden biri olmamız.

 

A. P. - D. A. çiftinin durumundan bahseder misiniz?

Papparella ve Annese, talasemi yani Akdeniz anemisi taşıyıcısı İtalyan bir çift. Bu çiftin talasemi hastası olan ve sık transfer yapılması gereken bir çocukları var. Talasemi, vücutta demir birikmesine yol açan, sık sık kan nakline ihtiyaç duyulan ve bunun sonucunda ileriki yaşlarda ciddi organ hasarlarına neden olan bir hastalık olduğundan, P. - A. çiftinin küçük çocukları için tek çözüm, hastalık taşımayan ve doku uyumlu bir kardeşti. İtalya’dan gelip bizim merkezimizi seçen çifte PGT ve ICSI tedavileri uygulanıyor. Bayan P.’ye sağlıklı ve hasta çocukla doku uyumu taşıyan 1 adet embriyo transfer edildi, gebelik bekleniyor.

SAYFA BAŞINA DÖN