AYIN KONUSU

Ayın Konusu

Anasayfa / Ayın Konusu
 • Sperm DNA Hasarı nedir? Eylül 2019

  Sperm Genetik Yapısı Nasıldır? Sperm hücresi gelişiminde (spermatozgenez) yer alan kök hücreler insan vücut hücreleri gibi bir çift (2n=2x23) kromozom sayısına, yani 46 kromozom sayısına sahiptir. Sperm hücresinin gelişimi sırasında bu kromozom sayısı yarıya bölünür ve olgun bir sperm hücresinden “n” sayıda, yani 23 kromozom bulunur.

  Devamı »
 • Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) sonucunda mozaik tanısı konan embriyolar transfer edilebilir mi? Eylül 2019

  Preimlantasyon Genetik Tanı Uluslararası Cemiyeti'nin (PGDIS) mozaik embriyolarin transferi için oluşturduğu Position Statement, Reproductive Biomedicine Online Dergisi Ağustos 2019 sayısında yayınlandı.

  Devamı »
 • Memorial Sisli Hastanesi,19. Embriyoloji, Androloji ve Genetik Laboratuvarları Beyin Fırtınası Toplantısı Ağustos 2019

  Memorial Sisli Hastanesi,19. Embriyoloji, Androloji ve Genetik Laboratuvarları Beyin Fırtınası Toplantısı Prof Dr Semra Kahraman başkanlığında ve Dünyaca ünlü embriyolog Prof Marcus Montak’ın katılımı ile 9-10 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirdi.

  Devamı »
 • TIKAYICI OLMAYAN AZOSPERMİ (NON-OBSTRÜKTİF AZOOSPERMİ=NOA) OLGULARINA YAKLAŞIM Temmuz 2019

  Azospermi; menide sperm hücresi izlenmemesi durumu olup tüm genel toplumun %1’ini, tüm erkek kısırlığı olgularının ise %10-15’ini oluşturmaktadır. Azospermi sperm kanallarının doğuştan yokluğu veya enfeksiyon, cerrahi nedenler ya da yaralanmalara bağlı sonradan tıkanmasına bağlı tıkayıcı tipte azospermi (obstrüktif azospermi) veya testiste sperm üretiminin yokluğuna bağlı tıkayıcı olmayan azoospermi (NOA) olmak üzere iki türlüdür. Olguların %60-70’i NOA, geri kalan %30-40’ı obstrüktif (tıkayıcı) azospermidir.

  Devamı »
 • MEMORIAL ŞİŞLİ HASTANESİ TÜP BEBEK VE ÜREME GENETİĞİ MERKEZİ İLE AİLELER BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR Haziran 2019

  Bebek hayali kuran ancak infertilite nedeniyle gebelik elde edemeyen birçok aile yardımcı üreme teknikleriyle bu hayaline kavuşuyor. Üstelik bu sevinci bir değil beş kez yaşama şansı bulan ailelerin sayısı da azımsanmayacak kadar çok...

  Devamı »
 • RI Witness Tüp Bebek Laboratuvar Yönetim Sistemi Mayıs 2019

  RI Witness, tüp bebek laboratuvarında yapılan tüm işlemleri denetleyen ve kayıt altına alan radyofrekans tabanlı tanımlama özelliği olan bir yazılım güvenlik sistemidir. Bu sistem, çifte ait gametler (yumurta, sperm) ve embriyolar laboratuvar içinde bir kaptan veya tüpten diğerine her taşındığında insan hatası riskini azaltmaya yardımcı olur ve tüp bebek döngüsünün her basamağını korumaktadır.

  Devamı »
 • 18TH INTERNATIONAL CONFERENCE ON PREIMPLANTATION GENETICS – PGDIS Nisan 2019

  15-18 Nisan 2019 tarihleri arasında PGDIS (Preimplantation Genetic Diagnosis International Society (PGDIS) tarafından İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleştirilen 18th International Conference on Preimplantation Genetics başlıklı kongrede İstanbul Memorial Hospital ART & Reproductive Genetics Center çok sayıda bilimsel faaliyet gerçekleştirdi.

  Devamı »
 • Merkezimizde gerçekleştirilen “Trofektoderm Biyopsisi ile Genetik ve Kromozomal Bozuklukların Preimplantasyon Genetik Tanısı” Kursu başarıyla tamamlandı Nisan 2019

  12th Hands-on Workshop on PGT for Genetic and Chromosomal Disorders by Trophectoderm Biopsy (“Trofektoderm Biyopsisi ile Genetik ve Kromozomal Bozuklukların Preimplantasyon Genetik Tanısı” Kursu)

  Devamı »
 • Her Yönüyle Preimplantasyon Genetik Tanı Uyguları ve YÜT'de Tartışmalı Konular Sempozyumu Mart 2019

  İstanbul Memorial Hastanesi IVF ve Genetik Merkezinden Prof. Dr. Semra Kahraman, Üreme Genetiği Başkanı Dr. Murat Çetinkaya ve Embriyoloji Laboratuvar Sorumlusu Embriyolog Hakan Yelke 23-24 Mart tarihleri arasında TSRM Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği ve Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesi tarafından düzenlenen sempozyuma davetli konuşmacı olarak katıldı.

  Devamı »
 • İNCE ENDOMETRİYUM NEDİR? Mart 2019

  Endometrium, rahimin hormonlara duyarlı olan ve embriyonun yerleştiği en iç tabakasıdır. Başarılı embriyo tutunması ve pozitif gebelik sonucu için iyi kalite embriyo dışında, embriyo ile senkronize gelişmiş alıcı bir endometrium gereklidir. Gebelik için embriyo transferi öncesinde minimum endometrium kalınlığının 7-7,5 mm olmasını ve daha da önemlisi patterninin 3 çizgi şeklinde görülmesini beklemekteyiz. Literatürde ince endometrium tanımlaması için birçok sınır değer olsa da genel kabul edilen endometriumun 7 mm altında olmasıdır.

  Devamı »
SAYFA BAŞINA DÖN